ozlem_bektes

İ.Ü.Florence Nightingale Hemşirelik Y.O. mezunuyum. 16 yıl Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji AD Başhemşiresi olarak görev yaptım. 10 yıldır buluş ve  inovasyon ile ilgileniyorum. Türkiye’de ilk ve tek isim olarak hemşirelik alanında buluş ve inovasyon ile ilgili çalışmalar yaptım ve buluşum yeni bir yöntem olarak literatüre geçti.

Buluşlarımdan bir tanesi ve en bilinir olanı STOMAKİT. Stoma pansumanlarını kolaylaştıran ve standart bir bakım yapılmasına olanak veren, adaptör kesici cilt koruyucu stoma pansuman aparatı. Bu proje, TÜBİTAK tarafından desteklendi ve SEİS’in düzenlediği Türkiye Tıbbi Cihaz Proje yarışmasında birincilik ödülü aldı. Prof. Dr. Perihan Velioğlu Teşvik Ödülüne sahip STOMAKİT’e,  Sağlık Bakanlığı tarafından da Yılın Sağlıkçısı Ödülü verildi ve en önemlisi de yeni bir yöntem olarak kabul edilip, Nobel Tıp Kitabevi tarafından basılan, hemşirelik öğrencileri için hazırlanan, TIBBİ BECERİLER ‘Sağlığın Değerlendirilmesi, Hasta Bakım ve Takibi’ isimli 33 yazarlı bir kitapta yayınlanarak literatüre geçti. Bunun yanında; Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, genel cerrahi, üroloji ve çocuk cerrahisi doktorlarının bulunduğu 10 kişilik bir konsey tarafından  “hastaların kullanması gereklidir, hastalar için faydalıdır” kararı verildi.

Şu an daha ileri aşama olan geri ödeme sistemine girebilmesi için yaptığım girişimlerden bir sonuç alamadım, dosyam uzun zamandır görüşülecek bir komisyon kurulmasını bekledi, başkanlar değişti, komisyon kurulmadı, ben de yoruldum ve takip etmeyi bıraktım, çünkü Türkiye de bakanlıkların çok faydalı da olsa, marka olacağımız buluşlar yapın diye beyanları da olsa anlaşılan yapacak çok daha önemli işleri var.

Yine de Türkiye’de bir hemşirenin bireysel olarak projesini bu aşamaya kadar getirmesi girişimcilik açısından çok önemli bir gelişme. Aynı zamanda şu anda STOMAKİT’in pek çok hasta, hasta yakını ve sağlık personeli tarafından tanınması ve kullanılması da önemli bir başarı. Diğer projem ise “iki Yana Açılabilen Enjektör Kapak Aparatı” idi. Bu kapak tasarımı hem çok basit -yani düşük maliyetli-  hem de çok etkili bir sonuç verebilecek yetenekte idi. Tüm enjektörlere uygulanabilecek olan bu kapak, sağlık personellerinin enjektör kullanımında, kapak açıp kapatma işlemini ortadan kaldırarak, elin iğne ucu ile temasını keserek, ele iğne batma olayını ortadan kaldırmaya yönelik olarak tasarlanmıştı. Elde ettiğimiz prototip model bunun imkanlı olduğunu gösterdi. Yaptığım araştırmalarda benzer projeler üzerinde Amerika, Çin, Japonya gibi ülkelerin pek çok çalışma yapmış olduğunu ancak maliyeti düşük  ve basit bir model bulamadıklarını gördüm. Benim tasarımım ucuz ve etkili olabilecek bir tasarımdı ancak Türkiye de bu proje için de bir gelecek göremediğim için prototip kalıplarını oluşturduktan sonra çalışmalarımı sonlandırdım.

Özlem Bekteş Oktay


KONGRE VE SEMİNERLER ÖDÜLLER STOMAKİT KULLANIM ANKETİ