SAĞLIK ÖNCE KENDİ ELLERİMİZDE 3

stoma_pansumanı
Stoma Nedir ?
23 February 2015
Hepsi
kalp-krizi-nedir

Hepinize selam ederim değerli okuyucularımız.

Bu hafta yine güncelliğini kaybetmeyen çok ciddi

bir sağlık probleminden kısaca bahsedeceğim.

                            KALP KRİZİ NEDİR?

Enfarktüsün nedeni kısaca kolesterolle ve yağla dolu plak tarzında lezyonların damarı tıkamasıdır.

Tıkanma sonucu kan akımı tamamen kesilirse ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) ortaya çıkar.

KALP KRİZİ NASIL MEYDANA GELİR?
Kalp, istirahatte dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik tabloları koroner damarlardaki darlıkların tipine derecesine ve yerine göre değişir. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) de ortaya çıkabilir.

KALP KRİZİNİN UYARICI İŞARETLERİ NELERDİR?
Kalp krizi aniden oluşan, ancak buna yol açan aşamaları uzun yılların eseri olan çok ciddi bir sağlık sorunudur. Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedeni olan kalp krizinin uyarıcı işaretleri bulunur. Bu konuda bilgi sahibi olan bireyler uyarıcı işaretleri dikkate alıp bu konudan kolayca ayrılabilecekken, bilgisi olamayan bireyler ise hayatlarını kaybedebilir. Bu uyarıcı işaretler şu şekilde sıralanabir:

Göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren baskı sıkışma, ağırlık, huzursuzluk hissi; Omuzlara, boyuna veya kollara yayılan göğüs ağrısı; Baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı, soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi şikayetleri.

KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ BİR KALP NASIL İYİŞELİR?
Kalp krizinin yaygınlığına bağlı olarak hastanede kalış süresi birkaç günden başlayarak ayları bulan süreler alabilir. Hastanede doğru adımlar atmaya başlarsanız kalbiniz iyileşir ve bir sonraki olası bir krizden korunmuş olursunuz. Bu doğru adımlar sağlıklı diyet, sigarayı bırakma, düzenli egzersiz ve kilo fazlalıklarından kurtulma olarak sıralanabilir.

KALP KRİZİNDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?
Sigara içmeyerek, Yüksek tansiyonu tedavi ve takip ettirerek, Yağdan, tuzdan ve kolesterolden fakir beslenerek, Daha çok sebze ve meyveleri tercih ederek, Düzenli egzersiz yaparak, Kilomuzu normal limitlerde tutarak, Diyabetimiz varsa diyete uygun davranarak, Ailemizde erken kalp hastalığı hikayesi varsa, düzenli kontroller yaptırarak.

Hepinize güzel ve sağlıklı bir hafta dilerim.

Özlem Bekteş Oktay